Summer Lab Online στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας | TALOS

Το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας δια της ΕΑΔΠ και η ομάδα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής TALOS, καλούν παιδιά μεταξύ 9-15 ετών να συμμετάσχουν στο θερινό πρόγραμμα δημιουργικών δραστηριοτήτων σε τμήματα με κατάλληλη ηλικιακή διαβάθμιση.

Και φέτος το καλοκαίρι ο TALOS καινοτομεί διευρύνοντας το κάλεσμά των Καλοκαιρινών Εργαστηρίων σε παιδιά από κάθε γωνιά της Ελλάδας και όχι μόνο!

Για το 2020, ο θερινός κύκλος εργαστηρίων  θα διεξαχθεί αποκλειστικά με την μέθοδο της τηλεκπαίδευσης απαντώντας έτσι στις νέες συνθήκες και απαιτήσεις υγιεινής και ασφάλειας για όλους.
Η ομάδα εκπαιδευτών αποτελείται από παιδαγωγούς, πληροφορικούς, διδάκτορες και ερευνητές του ΠΘ, με μεγάλη εμπειρία στη διεξαγωγή συναφών δράσεων με παιδιά.

Το πρόγραμμα χωρίζεται σε 2 ξεχωριστές περιόδους, συνολικής διάρκειας 4 εβδομάδων (2+2), από 29/6-10/7 (εκτός Σ/Κ) & 13/7 – 24/7 (εκτός Σ/Κ).

Συνοπτικά, τα εργαστήρια αφορούν: Ρομποτική, Προγραμματισμό, 3D Design, Δημιουργία εφαρμογών για φορητές συσκευές, Κρυπτογραφία, Δημιουργία ταινιών με τεχνική stop-motion.

Οι εγγραφές πραγματοποιούνται αποκλειστικά ηλεκτρονικά από 16/6-27/6 (για την Α περίοδο) και από 16/6-11/7 (για την Β περίοδο).

Το κόστος συμμετοχής είναι 90€ για 2 εργαστήρια / περίοδο (16 ώρες σύνολο).

Κάθε εργαστήριο πραγματοποιείται 2 φορές την εβδομάδα (σύνολο 8 ώρες / περίοδο).

Στα αδέρφια, το δεύτερο παιδί παρακολουθεί δωρεάν.

Επίσης προβλέπεται 10% έκπτωση για υπαλλήλους του Π.Θ., πολύτεκνους, ΑΜΕΑ, ανέργους.

Οι θέσεις είναι αυστηρά περιορισμένες.

Για περαιτέρω πληροφορίες, μπορείτε να απευθύνεστε τηλεφωνικά στον υπεύθυνο εγγραφών κ.Κούρια (6944965406) ή στο email talosuth@gmail.com.

Πληροφορίες, πρόγραμμα, ηλεκτρονικές εγγραφές: https://talos.uth.gr/summer-lab/

TALOS SUMMER POSTER